ANASAYFA - Plastik, Teneke ve Özel Malzemeler

Ambalaj Testleri

 

Ambalaj malzemeleri hem içerdikleri ürünlerin kalitesi hem de müşterinin alma potansiyeli üzerinde büyük etkiye sahiptir. Her iki amaca da ulaşabilmek için üretim aşamasında yüksek kalite malzeme kullanımı gerekmektedir; özellikle gıda ambalajı üretim sektöründe. Buna ek olarak; diğer paketleme ürünleri de kullanım biçimi ve amacına göre sayısız gerekliliği karşılıyor özellikte olmalıdır; örneğin kozmetik, medikal ürün ambalajları, kimyasal ürün ambalajı, nakliye paketlemeleri (paletler, kutular), sanayi paketlemeleri (büyük çuvallar, konteyner, fıçılar), elektronik cihaz ve hızlı tüketim malzemeleri ambalajları gibi.

Laboratuvarımızda, modern cihaz ve techizatlar ile ambalaj üreticisi ve kullanıcıların taleplerine yönelik her türlü ambalaj malzemesi ile ilgili deneyler gerçekleştirilmekte, ürün belgelendirme faaliyetlerine destek hizmet verilmektedir. 

Laboratuvarda; kağıt, karton, mukavva, alüminyum, teneke, cam, plastik, ahşap vb. her çeşit ambalaj malzemesi ve ambalajların deneyleri yapılmakta danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunulmaktadır. 

 

Paketleme Ürünlerinde İşlev Testleri

 

Paketleme ürünlerinde, üretici ya da kullanıcının belirlediği normlara göre çeşitli testler uygulanmaktadır. Donanımlı test laboratuvarımızda aşağodaki gibi işlev test hizmetleri verilmektedir:

 

 • Karton içecek paketlerinde delinme testleri
 • Karton içecek paketlerinde yer alan pipet girişinin delinme testleri
 • Halka ile açılan paketlerin açılma kuvvetleri
 • Ambalaj kapaklarında yırtılmak testleri
 • Ambalaj tutucularının, halkalarının kopma testleri
 • Yaylı kilitlerin açma ve çıkma testleri
 • Pompalı şişelerin uygulama kuvvetinin tespiti testleri

 

Soyulma (Peel) Testleri

 

Boyutsal kararlılığa sahip ya da esnek olmayan ambalaj malzemelerin soyulabilme davranışlar kullanılan malzeme kombinasyonlarına, cihaz parametrelerine ve sızdırmaz kapağın ve soyulmanın geometrisine bağlıdır. Bunu optimize edebilmek için özel bir soyulma (peel) ekipmanı kullanılarak ürünlerin soyulma davranışları test edilmektedir. Bu test uygulamasında önemli değerler ürünün soyulma kuvveti ve soyulmanın eşitliğidir. Bu testler uygulanırken numune, zemin plakasının otomatik kaydırılması ile hareket ettirilmektedir. Soyulma açısının 90°'de sabit olması sayesinde eş zamanlı ve tekrarlanabilir kuvvet ölçümleri sağlanmakta ve grafiklenmektedir. Ayrıca ekipman, uyumlu yapısı sayesinde farklı biçim ve boyutlara sahip ürünlerin testler için kolaylıkla ayarlanabilmekte, farklı numuneleriniz için hizmet verebilmemizi sağlamaktadır.

 

 


Plastik Kaplarda, Kovalarda, Kutularda, Teneke Kutularda, Fıçılarda ve Benzeri Biçimlendirilmiş Paketleme Malzemelerinde Basma Testleri

 

Basma testleri konusunda, farklı amaçlar için hizmetlerimiz mevcuttur örneğin:

İstiflenme Davranışlarının Tayini

Ürünün Kendi Mukavemetinin Tayini

Yorulma Testleri

Yapışma Dayanımı

 

Test 15 mm genişliğindeki bir numuneye 90° açıyla uygulanan çekme kuvveti olarak laboratuvarımızda uygulanmaktadır. Yapışma dayanımı gereklilikleri, paketleme malzemesinin kullanım alanına göre değişmektedir. Sonuçlar raporlanıp, müşterilerimize sunulmaktadır.

Plastik Folyolarda Yırtılma Testleri

Plastik folyolar üzerinde yapılan yırtılma testleri ISO 34-1, ISO 6383-1, EN 495-2 VE DIN 53363 test prosedürlerine göre uygulanmaktadır.

 


90°- / 180°- Soyulma Testleri

 

Bu test uygulaması ile malzemelerin yapışma, soyulma gibi davranışlarının tespiti için uygulanmaktadır. Aynı test prensibine sahip, standartlaştırılmış birçok soyulma ve yapışma test uygulaması mevcuttur.Testlerimiz EN 1939, EN 1719, DIN 30646,
DIN 55475, DIN 55477, FINAT :2 standartlarında belirtilen prosedürlerde uygulanmaktadır.

 


Bantların Yapışma Davranışlarının Tespiti için Tack-Loop Testleri

Test şu şekilde uygulanır; tek taraflı yapışkan bir şerit bant, test esnasında yapışkan tarafı dışa dönük olacak biçimde iki ucundan birleştirilmektedir. Malzeme test cihazı, çeneye tutturulan numuneyi basma yönünde hareket ederek test ekipmanının alt tablasına yapıştıracaktır. Tanımlı temas yüzey alanına ulaşılmasından hemen sonra ürüne çekme kuvveti uygulanır. Bu test uygulaması FINAT - 9 Numaralı test prosedürüne göre mühendislerimiz tarafından uygulanır.

 


Saf Malzeme Testleri

Plastik, kağıt ve metal gibi temel malzemelerde üniversal test sistemleri kullanılarak birçok uluslar arası norm dahilinde farklı test uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

 • Gerilme ve Uzama Davranışlarının Tespiti için Folyo Tipi Malzemelerde Çekme Testleri
 • Sürtünme Katsayısı Testleri (C.O.F.)
 • Elastik Ambalaj Malzemelerde Delinme Davranışlarının Tespiti için Delinme Testleri
 • Tek ya da Çok Oluklu Mukavva Malzemelerde 4 Nokta Eğme Testleri


gibi testleriniz için konusunda uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Copyright 2015. RAAGEN Tüm Hakları Saklıdır.